Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 18.01.2011 12:10:28 

Šachový tréning

ŠK Komplet Modranka pripravuje LETNÝ ŠACHOVÝ TÁBOR JEŽKO Viac na www.modranka-sach.wbl.sk
 
 
Koncovky
Predkladám vám nasledovné kocovky, sú síce česky, ale myslím, že to nie je veľká jazyková bariéra.
 
Tu si môžete stiahnuť nejaké vežové koncovky Vezove_koncovky_-_zaklady.doc [36 KB]
 
A tu je najvačšie minimum z koncoviek  (doporučujem prebrať, čo najskôr)  koncovky.pdf [381 KB]
 
Z nasledujúcich partií sa tiež môžte veľa dozvedieť o pešiakových koncovkách.
 
 
 
 
Your browser is completely ignoring the <APPLET> tag!
1.Kráľ proti pešiakom I.
a) opozícia - základná teória.
 
 
diagram 1                                               diagram 2                                               diagram 3


Na diagrame jedna čierny hral 1... Ke8 2.Kf5 Ke7 3.Ke5 Ke8  Čo ak teraz biely hrá 4.Kf6 ?? Čierny odpovie  4...Kf8. A ide do " opozície ". Po 5.e7+ Ke8 6.Ke6 je pat. Toto bol príklad " krátkej opozície ". Opozícia môže byť aj vzdialená. Ak sa na ďalšom diagrame čierny postaví na jedno z vyznačený políčok, vstúpi do vzdialenej opozície. 
Poučka znie: Ten, kto musí ísť z opozície preč, má nevýhodu. Je to taká nevýhoda z ťahu všetko osvetlí ďalší príklad na diagrame 3. Biely je na ťahu. Nasledovaním tohoto princípu, biely sa chopí opozície. 1.Kc3 Kc7 2.Kc4 Kc6 . A vyzerá to tak, že biely musí z opozície. Má preto nevýhodu ? Odpoveď znie nie !! Ešte má ťah pešiakom, ktorý vyhráva partiu. 3.c3! Kb6 4.Kd5 Biely ide kráľom vždy na opačnú stranu ako súper a zaberá tak čo najväčší priestor. 4...Kc7 5.Kc5  a opäť musí z opozície čierny. 5...Kb7 6.Kd6 Kb6 7.c4 Kb7 8.c5 Kc8 9.Kc6! Kb8 10.Kd7 a biely vyhrá. Ak máte doma šachový program, skúste si v ňom postaviť podobné pozície a keď ich vyhráte 10 z 10 potom opozíciu ovládate.                        
V pozícii na diagrame je nutné postupovať v smere šípok a nastoliť tak opozíciu. 1.Kd2 Kf7 2.Kc3 Ke6 3.Kc4! Kd6 4.Kd4 a čierny musí z opozície a tak biely vyhrá. Dôležité je aj upozorniť, že biely nemôž hrať  1.Ke2 Kf7 2.Ke3 Ke7! opozícia                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
    "Trojuholník"  je štandardná procedúra pre dosiahnutie opozície. Viac priestoru umožňuje silnejšej strane získať opozíciu. Čierny na diagrame po 1.Kc5 musí hrať 1...Kc7 a má len dve polia, ktorými sa môže držať pri poli c7, zato biely má tri polia, ktorými vkročí na c5. Okamžité 1.Kd6 je zlé pre 1...Kd8 opozícia a tak 1.Kd4! Kd8 2.Kc4 Kc8 3.Kd5  a dosiahli sme začiatočnú pozíciu s čiernym na ťahu 3...Kd8 4.Kd6 a biely vyhrá, preto 3...Kc7 4.Kc5  čierny musí z opozície 4...Kc8 5.Kb6 a čierny vyhrá.                                                                                                                                          

 

b) kľúčové ( kritické ) polia

Existuje pár čas šetriacich pravidiel či princípov ako zistiť či sa dosiahne opozície, bez potreby nejakých prepočtov. Tieto metódy sú obzvlášť vhodné v časových tiesniach, či v zrýchlených hrách. Pravidlo sa uplatňuje pre pešiakov na stĺpoch od a-g, nie pre vežových pešiakov. Prvá poučka znie: Ak pešiak dosiahol piatu radu a biely kráľ sa dokáže dostať na jedno z dvoch polí pred pešiakom, alebo na stĺpcoch vôkol neho, bude nastolená opozícia. (pozri diagram  4 nižšie) Ak sa biely dostane na jedno z vyznačených polí, vyhrá. Pre pozície pre pešiakov od druhej po štvrtú radu sa uplatňuje pravidlo podľa diagramu 5 dole.


  diagram 4                                               diagram 5                                             diagram 6

Biely je na ťahu na diagrame 6. Dokáže obsadiť kritické polia a preto vyhrá 1.Ke6 Kc7 2.Ke7 Kc8 3.Kxd6 Kd8
aj keď biely musí z opozície obsadil kritické pole a tak musí vyhrať. 4.Kc6 Kc8 5.d6 Kd8 6.d7 Ke7 7.Kc7 a vyhrá.

A na záver pár "trikov" či nejaké "finty".
Tieto veci patria do taktickej triedy, aby ste sa presvedčili že aj v koncovke sa dá vyhrať pekne. Skúste ich vyriešiť samy. Odpovede nájdete o týždeň v sekcii výsledky.

cvičenie 1                                                 cvičenie 2                                             cvičenie 3

Vo všetkých cvičeniach je na ťahu biely, typovo sú to podobné príklady, preto ak rozlúsknete jeden, určite nájdete riešenia aj pre ostatné. 


 
 


 
TOPlist
ŠK Komplet Modranka pripravuje LETNÝ ŠACHOVÝ TÁBOR JEŽKO Viac na www.modranka-sach.wbl.sk